Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
KADINLARIN DİLİPAK İÇİN SUÇ DUYURUSU
PKK KERKÜK'E YERLEŞİYOR
FRANSIZ AJAN MİSRATA'YA GİTTİ
FOTOĞRAFÇISI DA CASUS ÇIKTI

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

İLK AFGANİSTAN MİTİNGİ

HÜSEYİN SELÇUK
09.12.2019 / 00:00


Erzurum’ da sıkıyönetim vardı, teşkilatımız M.T.T.B. kapatılmıştı, Afganistan Ruslar tarafından işgal edilmişti, İran İslam devrimi yeni zafere ulaşmıştı. Erzurum’da 3-5 kişinin yan yana gelemediği her türlü toplantı ve yürüyüşün yasak olduğu ve en ağır Erzurum kışını yaşandığı günlerdi.

Bir gece kapım çalındı saatime baktım gecenin onikisi korkarak kapıyı açtım karşımda Kubilay ve Bahaddin Yıldız içeri buyur ettim .”Hayırdır gündüzler çuvala mı girdi. Gecenin bu saatinde bu karda kışta sizi buraya getiren nedir” diye sordum. Bahaddin ”abi Afganistan için bişeyler yapmamız lazım, ya savaşa gitmeliyiz ya da bu zumlu dünyaya duyurmalıyız telin etmeliyiz” dedi.Kubilaya döndüm” sen akıllı adamsın bu sıkıyönetim şartlarında, bu kışta kıyamette böyle bişey yapılılabilirmi “dedim. Kubilay ”dayağı,hapsi göze alırsak başarırız” dedi. Peki benden ne istiyorsunuz dedim “Bize öncülük etmenizi, bütün örgenci derneklerini ikna etmenizi istiyoruz” dedi. Ben de peki yarın konuşuruz şimdi biraz uyuyalım dedim Kubilay ”yarın geç şimdi gitmeliyiz” dedi. Gecenin ikisinde araba yok, otobüs yok karda yayan tam iki saatte üniversitenin dağ tarafında ki telsizler köyüne vardık. Kapıyı çaldık poLis baskını diye bütün bina ayağa kalktı. Uyku sersemliği ve panikten kim olduğumuzu bin bir zorlukla anlatabildik ve içeri girdik. Herkes heyacan ve ürpertiyle “ne oldu, ölen mi var baskın mı yediniz” gibi soruların ardı arkası kesilmiyordu.Bir şey olmadığına ikna ettiğimizde ise “size çay yok geldiğiniz gibi gidin yüreğimizi ağzımıza getirdiniz“ türünden serzenişte bulundular.

Herkes sakinleşti çay servisi yapıldı Kubilay ve Bahaddin in teklifi değerlendirildi ve oybirliği ile Rus işgalini protesto etmeye karar verildi bir gün sonrada uygulandı. Tutuklananlar tutuklandı ,gönüllüler Afganistan direnişi için yola çıktı.

O GÜNÜN GAZETELERİ VE DÜNYA HABER AJANSLARI BU PROTESTOYU BİRİNCİ HABER OLARAK VERDİ. SIKIYÖNETİME RAGMEN BÖYLE BİR EYLEMİN YAPILMASI DEVLETİN ENÜST KADEMELERİNDE ŞAŞKINLIK YARATTI. O GÜNDEN SONRA SIKIYÖNETİM OLMAYAN ŞEHİRLERDE DE PROTESTOLARA DEVAM EDİLDİ. AFGAN DİRENİŞİ TÜRKİYE VE DÜNYA GÜNDEMİNE OTURDU.

Bu 281
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR

Ger?? Duymayan Kalmas? Kalemiyet.Com