Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
TTB HEMEN KAPATILMALIDIR
YAPARIZ DİYORSAK YAPARIZ
KARİYE CAMİSİ DE MÜZELİKTEN KURTARILDI
KÖTÜ BEYAZ ADAMIN KÜSTAHLIĞI

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

SÜLEYMAN ŞAH / FIRAT OPERASYONU

23.02.2018 / 06:42


Türkiye Selçuklu devletinin kurucusu Süleyman Şah 1086’da Halep yakınlarında Suriye Selçuklularının Hükümdarı Tutuş’la yaptığı savaşta ölmüştür. Haçlı ve Moğol işgaller dönemlerinde bile onun türbesi saldırıya uğramamıştır. 1921 Ankara Anlaşması ile Türbenin bulunduğu 8797 m2’lik alan Türkiye toprağı sayılarak oraya karakol kurulmuştur. O karakola 1921’den beri her gün Türkiye’den asker gidip gelmektedir. Süleyman Şah’ın mezarı 1939’da bulunduğu Caber Kalesinden alınarak, “Kalenin yenilenmesinin mümkün olmadığı mevcut haliyle de güvenlik zaafına yol açtığı” gerekçesiyle, kale eteklerinde inşa edilen tübeye taşınmıştır ki burasının Türkiye sınırına uzaklığı yaklaşık olarak 100 km idi.

1975’te ise Türbe yakınında inşa edilen Tabka Baraj Gölünün türbeyi de içine alması üzerine türbe ikinci defa Caber Kalesi yakınından alınarak Karakozak mıntıkasına taşınmıştır. Karakozak ise Türkiye sınırına yaklaşık 67 km uzaklıktadır. Son olarak 22 Şubat 2015’te türbenin etrafının DAİŞ’in eline geçtiği ve DAİŞ’in her an tübeye ve dolayısı ile orada bulunan Türk Karakoluna saldıracağı ihbarları üzerine Süleyman Şah’ın mezarı geçici olarak Türkiye’ye getirilmiş bu esnada yine Türkiye sınırına 35 km’lik mesafede Eşme adlı köyde yapımına başlanan türbe müçtemilatıyla birlikte yapımına başlanmıştır. Yapım işinin sonuçlandığı zaman ise Süleyman Şah’ın mezarı yeniden Suriye/Eşme’deki türbesine taşınacağı Türk Hükümeti tarafından açıklanmıştır.

76 milyonluk Türkiye Devleti DAİŞ adlı bir örgüte karşı Ankara Anlaşması ile Türkiye toprağı sayılan toprağı ve bir mezarı koruma çabasından vaz geçerek o mezarı Türkiye’ye taşımıştır. Oysa CB T. Erdoğan defalarca “Süleyman Şah’ın türbesi bizim kırmızı çizgimizdir” diye açıklamıştır. Anlaşılan odur ki Türkiye daha DAİŞ saldırısı başlamadan geri adım atarak “kırmızı çizgisini de” Türkiye’ye taşımıştır. Son derece yanlış bir karar olmuştur. Türkiye kendisinin caydırıcılığını kendi eliyle bir kez daha ortadan kaldırmıştır. Bu yanlış kararın önemli bir başarı / bir büyük operasyon olarak takdim edilmesi çabası ise olayın eğlenceli tarafı olmuştur. Bir mezarı koruyamayan Türkiye’nin, o mezarı bir gece vakti Türkiye içerisine taşınması ile övünmesi ibretlik bir olaydır. Yeni Türkiye bu kararı ile 930 sene sonra Süleyman Şah’ı bir kere daha öldürmüştür. (23 Şubat 2015)

Bu 443
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR

Ger?? Duymayan Kalmas? Kalemiyet.Com