Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
CEZAYİR'E KARŞI FRANSIZ KÜSTAHLIĞI
DÜNYA UYGUR TÜRKLERİNİN FERYADINI DUYMALI
ERDOĞAN İLE PUTİN'İN SOÇİ ZİRVESİ
AŞIYA KARŞI OLANLARIN MİTİNGİ

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

EMİRLİ'DEN TÜRK DÜNYASINA MESAJ

Özdemir HÜRMÜZLÜ
02.09.2014 / 08:11


Dur! Türkmen Emirli’den Türk Dünyasına Birlik Mesajı!Henüz Türkmen Emirli kasabası kuşatma altında. Bir Iraklı ulusal televizyon askeri helikopterle kasabaya iniyor, ardından savaşçılarla röportaj yapıyor. Hangisine mikrofonu uzatsa, “Ben Arapça bilmiyorum, Türkmence konuşacağım” diyor. O an hem gururlandım hem de kuşatılmış kasaba için çok üzüldüm.

 

80 güne aşkın Türkmen Emirli kasabası karanlık güçlerin kuşatılması altındaydı. Çeşitli çağrılara rağmen Birleşmiş Miletler bir bildiri yayınlıyor yine Kahraman Türkmen kasabasını unutuyor. Neyse ki BM Irak özel temsilcisi bir basın toplantısı düzenliyor ve yaptıkları hatayı telefi ediyor ve “Emirli’ye acilen bir müdahale olmasa bir katliam yaşanacağının” altını çiziyor.

 

Türkmen milletvekilleri, siyasi hareketler ve aktivesiler tarafından olağanüstü çabalardan sonra bölgeye takviye güçleri gönderilme kararı anlıyor ve beklenen gün gelince, 18 saat şiddetli çatışmalardan sonra Irak ordusu ve Türkmen savaşçılar tarafından kuşatılma kırılıyor, halk derin nefes alıyor.

 

Aslında Emirli savaşının kazanması iki aydan beri Irak ordusuna bağlı güçlerin ilk meydan savaşı kazanmasıdır. Ayrıcı karanlık güçler Emirli kasabasına girdiği takdirde belki de kim bilir tarihin en büyük katliamı yaşanırdı ama Emirli Türkmenlerinin inancı ve direnci yüzünden olmadı, giremediler.

 

10 yıldan beri Türkmenler kendi bölgelerinde güvenlik hususunda aktif rolleri olmasını sürekli istiyorlardı ama Irak merkezi hükümeti ve Kuzey Irak yerel yönetimi anlaşmasızlığı yüzünden bu istek göz ardı ediliyordu. Lakin şimdi durumlar değişti ve önümüzde çok önemli bir fırsat doğdu özellikle Türkmen siyasetçileri bu fırsatı kaçırmamak için adımların atılması zamanı olduğunu diye düşünüyoruz.

 

Artık Türkmenler bundan sonra bağımsız siyaset yapmak için plan yapmalarını umuyoruz. Bunu yapmak için Irak merkezi hükümetin ve Türkiye’nin yardımını almak konusunda daha yararlı olacak elimizde altın gibi bir fırsat var, kaçırmama ümidiyle yola çıkıyoruz.

 

Emirli kurtarılıyor, ardından basın ve medya bölgeye giriyor, bir Türkmen savaşıcı Türk dünyasına çok önemli bir mesaj gönderiyor. Konuşmasına Türkiye’ye kardeşçe bir sitemle başlıyarak, “Bugün Emirli’de Türkmen milleti kazanmıştır bugün birlik günüdür bugün Türkmenlerin birlikte hareket etmelerinin günüdür” diyor. Ve sitemin sevgiden geldiğini nefretten gelmediğini açıklayarak en derin sevgilerimle sizlere bu yazıyı takdim ediyorum.   

Etiketler:
Bu 9341
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR

Ger?? Duymayan Kalmas? Kalemiyet.Com