Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
CEZAYİR'E KARŞI FRANSIZ KÜSTAHLIĞI
DÜNYA UYGUR TÜRKLERİNİN FERYADINI DUYMALI
ERDOĞAN İLE PUTİN'İN SOÇİ ZİRVESİ
AŞIYA KARŞI OLANLARIN MİTİNGİ
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

CEZAYİR'E KARŞI FRANSIZ KÜSTAHLIĞI

CEZAYİR'E KARŞI FRANSIZ KÜSTAHLIĞI
2021-10-04 08:06:51


Cezayir'li yöneticilerin Fransa'ya karşı nefret söylemi ürettiğini söyleyen Fransa Cumhurbaşkanı Macron ülkeye yönelik 'kiralık hafıza' ve 'Osmanlı kolonisi' ifadelerini kullanmıştı. Macron'un, Cezayir'e ilişkin sözleri nota getirdi.
Cezayir'in Savaş'ında rol oynayan önemli kişilerin soyundan gelen gençlerle bir araya gelen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Cezayir'e dair sözleri iki ülke arasında gerilime neden oldu.Macron'un gençlerle buluşmasını haberleştiren Le Monde gazetesinde, Cezayir'in "yeniden yazılmış bir ülke tarihine" sahip olduğunu ve bu tarihin "gerçeklere değil, Fransa'ya karşı nefret söylemi" ifadeleri yer almış ve nefret söyleminin 'siyasi ve askeri yönetimin kiralık hafızasından geldiği'ni öne sürülmüştü.

Macron'u iç işlerine karışmakla suçlayan Cezayir'se bu sözler üzerine Paris Büyükelçisi'ni acilen ülkesine çağırdı.
Cezayir Cumhurbaşkanlığı tarafından yayınlanan açıklamada, ülkenin "içişlerine hiçbir dış müdahalenin kabul edilmeyeceği" belirtildi.Açıklamada "Macron'un açıklamaları kesinlikle kabul edilemez bir durum" denilerek, Paris Büyükelçisi Muhammed Antar-Davud'un "acil istişareler için geri çekildiği" belirtildi.Fransızca yayın yapan Cezayir 24, Fransız cumhurbaşkanını Fransız sömürge mirasının eleştirilmesinden, Cezayir ile Afrika'da işlenen sömürgecilik suçlarının kabul edilmesinden rahatsızlık duymakla eleştirdi.
Cezayir basınında Macron'a yöneltilen bir diğer eleştiri de Osmanlı İmparatorluğu konusunda geldi.Le Monde'a göre Fransa Cumhurbaşkanı gençlerle yaptığı aynı toplantıda "Fransız sömürgesinden önce Cezayir'de bir ulus var mıydı?" sorusunu sormuş ve Osmanlı İmparatorluğu'na atfen daha önce de ülkede "kolonileştirilme" yaşandığını söylemişti.Haberde Macron, "Türkiye'nin Cezayir'de oynadığı rolü ve sahip olduğu hakimiyeti tamamen unutturabilme kapasitesini görmek beni büyülüyor" dedi.Fransa, geçtiğimiz hafta eski Fransız kolonilerini yasa dışı göçmenlerin geri dönmesine izin vermek için yeterli adımları atmamakla suçlayarak Cezayir, Fas ve Tunus'tan gelenlere verilen vize sayısını keskin bir şekilde azaltacağını duyurdu.
Paris yönetimi, söz konusu ülkeleri, yasa dışı yollardan ülkeye giren vatandaşlarının iadesi sırasında gerekli izin belgelerini sağlamamakla suçladı.Cezayir, bunun üzerine, vatandaşlarına vize kısıtlaması getirdiği gerekçesiyle Fransa'nın Cezayir Büyükelçisi'ni, Dışişleri Bakanlığına çağırarak, karara tepki göstermişti.Macron ise vize sayısındaki düşürmenin "iş insanları ve öğrencileri etkilemeyeceğini" ifade etmişti. Bununla birlikte Cumhurbaşkanı, buradaki "fikrin" "kolayca vize almayı alışkanlık haline getirmiş yönetimdeki kişileri rahatsız etmek" olduğunun altını çizmişti.
Öte yandan ilerleyen saatlerde Cezayir'in Fransız askeri uçaklarının hava sahasında uçmasının yasaklandığı bilgisi geldi. Le Figaro gazetesinde yer alan habere göre Cezayir'in askeri uçuşlara ilişkin izin taleplerini onaylamadığı ve iki uçuşun ertelenmek zorunda kaldığı aktarıldı.Bu haber toplam defa okundu


YAZARLAR

Ger?? Duymayan Kalmas? Kalemiyet.Com