Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
TALİBAN AFGANİSTAN'DA ABD'YE PES ETTİRDİ
İZMİR'İN DAĞLARINDA ÇİÇEKLER AÇTI SU KALMADI
İSRAİL'İN PKK'YA DESTEĞİ DEVAM EDİYOR
AŞIRI DEMİRELCİ KUTLULAR VEFAT ETTİ
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ABD'DE ÖYLE TÜRKİYE BÖYLE ÜNİVERSİTE

ABD'DE ÖYLE TÜRKİYE BÖYLE ÜNİVERSİTE
2021-03-01 10:43:22


İstanbul Boğaziçi Üniversitesi önünde Kabe fotoğrafının yere serilmesi Türkiye'de büyük tepkilere ve soruşturmaya yol açarken, ABD'nin en köklü 2 üniveristesinin giriş duvarlarını İslam'ın ayetleri süslüyor.İstanbul Boğaziçi Üniversitesi önünde Kabe fotoğrafının yere serilmesi Türkiye'de büyük tepkilere ve soruşturmaya yol açarken, ABD'nin en köklü 2 üniveristesinin giriş duvarlarını İslam'ın ayetleri süslüyor.Ekran Resmi 2021-03-01 08.48.47ABD'nin en köklü üniversitelerinden olan Yale Üniversitesi kütüphanesinin girişinde Kuran-ı Kerim'in Alan Suresi'nin ilk beş ayeti yer alıyor.


Yine ABD'nin Harvard Hukuk Fakültesi Kütüphanesi girişindeki duvarda Kuran-ı Kerim'in Nisa Suresi'nin 135. ayeti yer alıyor.“Ey iman edenler! Kendinizin veya anne babanızın ve akrabanızın aleyhine de olsa adaletten asla ayrılmayan, Allah için şahitlik eden kimseler olun.”Amerikan Yüce Mahkemesi Binası'nın koridorunda bulunan frizin bir parçasına kanunların gelişmesine katkıda bulunan tarihsel kişiliklerin portreleri de yapılmış (1935). Bunlardan biri de Hz. Muhammed'dir.


Temsilciler Meclisi'nin duvarına da yine prensip ve kanunlarıyla öne çıkan kişilerin kabartmaları yapılmıştır. Musa Peygamber, Amerika Birleşik Devletleri'nin kurucu babalarından Thomas Jefferson, Orta Çağ'ın en önemli Yahudi düşünürü ‘Musa bin Meymūn' lakabıyla anılan Maimonides, İngiliz Hukukçu William Blackstone, Fransa İmparatoru Napolyon gibi tarihsel kişilerin arasında Kanuni Sultan Süleyman da bulunmaktadır.ELHsZUxWwAIUBNNAyrıca ABD Kongre Binası Kütüphanesi'nin kubbesinde yer alan resimde İslam tabula içindeki "Fizik" yazısını okuyan bir figür olarak resmedilmiştir. Fizik yazısı burada Müslümanlar'ın kimya, astronomi, cebir, algoritma, simya vs. konularındaki başarısını simgeler.


Thomas Jefferson Kütüphanesi'nde özel bir odada bulunan Jefforson'ın kişisel kütüphanesi içinde George Sale tarafından çevrilmiş ve Jefforson tarafından paraflanmış iki cilt halinde Kur'an-ı Kerim bulunmaktadır. 


Bu haber toplam 57 defa okundu


YAZARLAR

Ger?? Duymayan Kalmas? Kalemiyet.Com