Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
TALİBAN AFGANİSTAN'DA ABD'YE PES ETTİRDİ
İZMİR'İN DAĞLARINDA ÇİÇEKLER AÇTI SU KALMADI
İSRAİL'İN PKK'YA DESTEĞİ DEVAM EDİYOR
AŞIRI DEMİRELCİ KUTLULAR VEFAT ETTİ
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

MALCOLMX SUİKASTI İÇİN YENİ KANITLAR

MALCOLMX SUİKASTI İÇİN YENİ KANITLAR
2021-02-22 06:58:04


BD’de Afro-Amerikalı Müslüman lider ve siyasi aktivist Malcom X’in (El Hac Malik el Şahbaz) 21 Şubat 1965’te uğradığı suikast sonucu katledilmesinin üzerinden 56 yıl geçti. Üzerinden onlarca yıl geçse de suikast tam anlamıyla aydınlatılabilmiş değil. Ancak son dönemde ortaya çıkan belge ve ifadelerle Malcolm X’in katledilmesinin üstündeki sır perdesi kalkıyor. Son olarak, o dönem New York Polis Departmanı’nda görevli siyahi sivil polis memuru Raymond Wood tarafından yazılan mektup, suikastte polis ve Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) rolünü somutlaştırdı. Malcolm X’i izlemekle görevli Wood’un mektubu ölümünden sonra yayınlandı. New York Emniyetinde görev yapan emekli polis, kendi teşkilatının ve FBI’ın suikasti organize ettiğini ortaya koydu.
  

Acı, gaflet, mücadele, hakikat ve şehadet... Malcolm X'in hayatıDÜNYA


Acı, gaflet, mücadele, hakikat ve şehadet... Malcolm X'in hayatı SIZMA VE TUTUKLAMA EMRİ
  • Raymond Wood’un ölümünden sonra ortaya çıkan mektubunda, ABD’de ırk ve İslam karşıtlığına karşı mücadelenin önde gelen liderlerinden Malcolm X’i hedef olan suikastte emniyet teşkilatı ve FBI’ın işbirliğinin olduğu somut biçimde ortaya kondu. Wood, kendisine, sivil haklar hareketi içine sızma ve Malcom X’in güvenliğini sağlayan kişileri, cinayetten hemen önce tutuklama emri verildiğini itiraf etti. 

Öldükten sonra da yaşayan insan: Malcolm XHAYAT


Öldükten sonra da yaşayan insan: Malcolm XBASKI VE KORKU ALTINDAMektupta, Wood tarafından Şubat 1965’te gerçekleşen tutuklamalar, Malcolm X’in suikaste kurban gittiği Harlem semtindeki Audubon Balo Salonunda konuşması öncesi girişte herhangi bir güvenlik önlemi olmamasının önünü açtı. Wood mektubunda, “Geriye dönüp baktığımda içler acısı ve kendi siyahi halkımın gelişimine zarar veren eylemlere katıldım. New York Şehri Polis Departmanı adına eylemlerim baskı ve korku altında yapıldı” itirafında bulundu. 
SORUŞTURMA DERİNLEŞTİRİLSİN ÇAĞRISI
  • İtiraf mektubunun ortaya çıkmasının ardından Malcolm X’in kızı İlyasa Şahbaz, babasını hedef alan suikaste ilişkin yeni delillerin ilave soruşturmaları zaman geçmeden başlatması gerektiğini belirtti. Şahbaz, “Bu korkunç trajedinin ardındaki gerçeğe dair daha fazla fikir veren herhangi bir kanıt derinlemesine araştırılmalıdır” açıklamasını yaptı. Malcolm X’in 3 kızı, Wood’un ailesi ve sivil haklar avukatı Ben Crump, dosyanın zaman geçmeden yeniden açılmasını talep etti. 

Manhattan Bölge Savcılığı açıkladı: Malcolm X suikastı dosyası 55 yıl sonra tekrar açılıyorHAYAT


Manhattan Bölge Savcılığı açıkladı: Malcolm X suikastı dosyası 55 yıl sonra tekrar açılıyor 

Malcolm X dosyası raftan iniyorHAYAT


Malcolm X dosyası raftan iniyorHOOVER TAKİP ETTİRİYORDUMalcolm X, 21 Şubat 1965 günü, Audubon’daki konuşması sırasında daha önce ayrıldığı “Nation of Islam” grubunun üyesi olduğu sonradan tespit edilen 3 kişi tarafından gerçekleştirilen suikast sonucu katledildi. Üç kişi cinayetten tutuklandı ve hapse gönderildi ancak suikastin kimler tarafından planlandığı ve göz yumulduğu karanlıkta kaldı. FBI’ın uzun dönem başkanlığını yapan J. Edgar Hoover’ın Malcolm X’i yakın takip emri verdiği biliniyor.

CIA DE PEŞİNDEYDİ
  • ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı’nın (CIA) da Malcolm X’i, vefatından aylar önce gerçekleştirdiği İslam dünyasına yaptığı ziyaretlerde adım adım takip ettiği ve kayda aldığı biliniyor.


Bu haber toplam 64 defa okundu


YAZARLAR

Ger?? Duymayan Kalmas? Kalemiyet.Com