Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
FOTOĞRAFÇISI DA CASUS ÇIKTI
AYASOFYA CAMİSİNDE ZULÜM BİTTİ
NASIL BİR ŞEREF YOKSUNUSUN?
28 ŞUBAT DARBECİLERİNİN CEZASI ONAYLANDI
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

HAYATA YENİDEN BAKIŞ

HAYATA YENİDEN BAKIŞ
2019-12-13 08:32:01


Kendisini kandırarak dağa kaçıran terör örgütünden 4 yıl sonra kaçarak kurtulan Cafer Ceylan, savcılıktaki işlemlerinin ardından evine döndü. ‘Etkin pişmanlık’ hükümlerinden faydalanan ve daha önce Türkiye’de hakkında herhangi bir soruşturma veya suçlama olmadığı belirlenen Ceylan’a Diyarbakır şehir sınırları dahilinde hem koruma, hem kontrol amaçlı elektronik kelepçe takıldı. Cafer Ceylan yıllar sonra evine ilk adımı attığında yanında sadece Hürriyet vardı. Musa Keseler'in haberi.
Adliye sürecinin ardından Cafer Ceylan’la buluştuğumuzda yorgun ama mutluydu. Yaşından olgun, kendinden emin ve kararlı bir tavrı vardı. Az konuşuyor fakat net ve vurgulu cümleler kuruyordu. “Eve ilk gittiğimde şöyle bir balkondan etrafa bakacağım” dedi. Dediği gibi de yaptı. Evde onu akrabaları ve komşularından oluşan mutlu bir kalabalık bekliyordu. Eve ilk adımını attığında kimi ağlıyor, kimi de sarılıp öpmeye çalışıyordu. İlk şaşkınlığını üzerinden attığında eve meraklı gözlerle baktı. Çünkü 5 yıl önceki evleri değildi. Ailesi buraya yeni taşınmıştı. Eski evlerindeki odası burada yoktu. Annesi evin en güzel odasını ona ayıracağını söyledi. 

Yeni hayata ilk bakış... Şehrimi çok özledim

 

 

 
 

 

YATAĞIMDA YATMAYI ÖZLEDİMEvdekiler onun geleceğini son anda öğrendiği için evde özel bir hazırlık yapılmamıştı. Cafer için hemen çay demlendi. Annesinin çayını da Cafer kendisi doldurdu. Cafer Ceylan duygularını şöyle anlattı: 

Yeni hayata ilk bakış... Şehrimi çok özledim

 

 “Artık bir iş güç sahibi olmak, ailemle birlikte kendi hayatıma devam etmek istiyorum. Kürtçe’de bir söz var: ‘Bir çukura iki kere girilmez’ diye. Ben de o çukura bir daha girmeyeceğim. Liseye gitmemiştim. Açıktan liseyi bitirmeyi düşünüyorum. Ailem dışında en çok şehrimi, toprağımı özledim. Evimde, yatağımda yatmayı özledim. Ailem hep aklımdaydı. Rüyalarıma giriyordu. 

Yeni hayata ilk bakış... Şehrimi çok özledim

 

  BENİM GİBİ KAÇMAK İSTEYEN ÇOKİlk bir yıl ideolojik eğitim aldık. Bir süre sonra orada boşa mücadele ettiğimi anlayınca kaçmaya karar verdim. Kaçıp gelmek isteyen benim gibi çok var. Ancak yol bulamıyorlar. Ben örgütten kaçmayı daha önce de düşündüm. Şırnaklı bir arkadaşım vardı, o da kaçmak istiyordu. Ancak yol bulamadık. Üstümüzde bir baskı da vardı. Oraya DEAŞ ile savaşmaya gitmiştim. Kobani’de ve başka yerlerde DEAŞ’a karşı savaştık. Türk askeriyle bir çatışmamız olmadı. Sadece bazen devriye atarken görüyorduk. Kaçmaya karar verdikten sonra bir arkadaşımla sınıra yakın bir yere kadar araçla geldik. Oradan da yürüyerek sınır kapısına gelip teslim olduk.” 

Yeni hayata ilk bakış... Şehrimi çok özledim

 

 Musa Kesler yazdı...

 
 

 

ANLADIM Kİ BÜYÜMÜŞÜMAnnem babam bana çok kısa boylu geldi. Onları gördüğümde bir an şaşırdım. Sonra anladım ki büyümüşüm. Şimdi yeni bir hayata başlayacağım. Arkadaşlarımı da özledim. Onlarla da zaman geçireceğim.”Bu haber toplam 289 defa okundu


YAZARLAR

Ger?? Duymayan Kalmas? Kalemiyet.Com