Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
KADINLARIN DİLİPAK İÇİN SUÇ DUYURUSU
PKK KERKÜK'E YERLEŞİYOR
FRANSIZ AJAN MİSRATA'YA GİTTİ
FOTOĞRAFÇISI DA CASUS ÇIKTI
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

KEMAL PAŞA KENDİ ADINI YASAKLAMIŞ

KEMAL PAŞA KENDİ ADINI YASAKLAMIŞ
2019-11-07 20:10:16 • Kemal Paşa 4 Mart 1924'te İç İşleri Bakanlığı emriyle gönderdiği emrinde Cuma ve Bayram namazı hutbelerinde hiç kimsenin adının okunmamasını istemiştir. Artık hutbelerin bile içeriğini o düzenlemiştir. Din ve Devlet işlerini ayırmak iddiasını, laikliği vazgeçilmez temel bir ilke olarak ilan etmesine ramak kala hutbelere bile düzen vermeyi kendi yetki alanında görmüştür. Şimdi onun adının hutbelerde yer almayışını siyasi bir dava haline getirenler, muhtemelen hiç gitmedikleri camilerde,  bir kere daha ve yeniden 1924'teki emir sayılmaz bundan sonra Kemal Paşa adı hutbelerde okunsun diye ısrar etmektedirler.

 • Kemal Paşa üzerinden iktidarı ve devlet kurumlarını hedef alan istismar siyasetine cevap arşivlerde çıktı. 30 Ağustos Zafer Bayramı, 29 Cumhuriyet Bayramı’na denk gelen haftalarda verilen cuma hutbelerinde  M. Kemal Paşa'nın adının anılmadığı iddiasıyla milleti Diyanet’e karşı kışkırtmaya çalışanlara cevap niteliğindeki tarihi belge 3 Mart 1924’te Hilafetin kaldırılmasının ertesi günü yayınlanmış.      


     DUALAR MİLLET VE CUMHURİYET’E  ‘Türkiye Reisi Cumhuru’ olarak bizzat kendi imzasıyla M. Kemal Paşa tarafından Dahiliye Vekaleti’ne (İçişleri Bakanlığı’na) oradan da ‘Acele’ kayıtlı şifre telgraflarla valiliklere gönderilmiş kararnamede Atatürk, “Bundan sonra hutbelerde isim zikredilmeksizin “millet ve cumhuriyetin saadet ve selametine dua edilmesini” istiyor. Duaların ‘millet ve Cumhuriyet’in selameti için yapılmasına ilişkin isteğin gerekçesine de hilafeti kaldıran yasal düzenlemede rastlanıyor. İlgili yasanın birinci maddesinde “halifeliğin hükümet, Cumhuriyet, yani TBMM’nin anlam ve kavramı içinde zaten saklı olduğu” belirtiliyor.  ATATÜRK’ÜN İSTEDİĞİ GİBİ  Diyanet İşleri Başkanlığı’nca 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın cuma gününe denk gelmesi nedeniyle “Vatan Bize Emanettir” konulu bir hutbe hazırlanmış ancak hutbede Atatürk’e yer verilmediği gerekçesiyle belli kesimler tarafından eleştirilmişti. Hutbede “Tarih boyunca İslam’ın bayraktarlığını yapan, bu cennet vatanı bizlere emanet eden aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi bir kere daha rahmet, minnet ve şükranla yâd ediyoruz” ifadeleri ile şehit ve gaziler anılırken hutbenin Atatürk’ün de imzasını taşıyan ilgili kararnamenin ruhuna uygun okutulduğu ortaya çıkmış oldu.
   
 • İşte o kararname


 •  
 • Ba’dema hutbelerde ism zikredilmeksizin “millet ve Cumhuriyet’in selamet ve sa’adetine” du’a edilmesi takarrur etmiş ve bu kararun bi’l- cümle vilayete tebliği dahiliye vekaletine havale edilmiştir.


Bu haber toplam 389 defa okundu


YAZARLAR

Ger?? Duymayan Kalmas? Kalemiyet.Com