Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
KADINLARIN DİLİPAK İÇİN SUÇ DUYURUSU
PKK KERKÜK'E YERLEŞİYOR
FRANSIZ AJAN MİSRATA'YA GİTTİ
FOTOĞRAFÇISI DA CASUS ÇIKTI
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

IRAK'TA HALKIN ÖFKESİ PATLADI

IRAK'TA HALKIN ÖFKESİ PATLADI
2019-10-04 07:30:47


ABD ve İran'ın iki ayrı işgali aynı anda yaşayan Irak'ta halkın öfkesi patlamış görünüyor. Sokak gösterilerini asker-polis gerçek mermi kullanarak önlemeye çalışıyor. Sokağa çıkma yasağına rağmen gösteriler dün de devam etti. İran yanlısı kukla hükümet, sokağa karşı aciz kaldı. Gösterilerin artarak devam etmesi halinde Irak'ta ABD ve İran varlığı büyük bir darbeye maruz kalacaktır. İran'ın işgaline uğrayan ilk Arap ülkesi Irak'ın bu işgale karşı direnişi, işgal altındaki diğer Arap ülkeleri içinde tetikleyici bir etkiye sahip olabilir. ABD ve İran işgali, Irak için büyük katliamlara ve yıkımlara neden oldu.Irak'ın başkenti Bağdat ile güneydeki bazı illerde "işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmeti yoksunluğu" nedeniyle düzenlenen gösterilerde şu ana kadar biri polis 28 kişi öldü, bin 177 kişi yaralandı. Öte yandan, Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, başkent Bağdat ile ülkenin güney kentlerinde "işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmeti yoksunluğu"nu protesto edenlerin temsilcileriyle, meşru taleplerini gözden geçirmek için görüşmek istediğini duyurdu.
Irak Meclisi İnsan Hakları Komisyonu Üyesi Heyman Baclan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Gösterilerin başladığı 1 Ekim'den bu yana 28 kişi hayatını kaybetti, bin 177 kişi yaralandı." dedi.
Irakta feci tablo... Ölü sayısı her gün artıyor

 
HAYATINI KAYBEDENLER ARASINDA 1 POLİS DE VARBaclan ayrıca hayatını kaybedenler arasında bir polis memurunun da bulunduğunu aktardı.Bağdat ile ülkenin güneyindeki bazı kentler 1 Ekim'den bu yana "işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmeti yoksunluğu"nun protesto edildiği hükümet karşıtı gösterilere sahne oluyor.Gösteriler nedeniyle Bağdat'ın yanı sıra Zikar (Nasiriyye), Meysan (Amara) ve Babil (Hile) kentlerinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi.
Irakta feci tablo... Ölü sayısı her gün artıyor

 
IRAK BAŞBAKANI GÖSTERİCİLERLE GÖRÜŞMEK İSTİYORBaşbakanlık Basın Ofisinden yapılan yazılı açıklamada, Abdulmehdi'nin gerginliğin yatışması ve halkın beklentilerini karşılamak amacıyla göstericilerin temsilcileri ile meşru taleplerini gözden geçirmek için görüşme arzusunda olduğu belirtildi.Irakta feci tablo... Ölü sayısı her gün artıyor

 
Abdulmehdi'nin hayatın normale dönmesini istediği aktarılan açıklamada, göstericilerin irtibata geçebileceği üç telefon numarası paylaşıldı.


 

Bu haber toplam 444 defa okundu


YAZARLAR

Ger?? Duymayan Kalmas? Kalemiyet.Com