Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
KADINLARIN DİLİPAK İÇİN SUÇ DUYURUSU
PKK KERKÜK'E YERLEŞİYOR
FRANSIZ AJAN MİSRATA'YA GİTTİ
FOTOĞRAFÇISI DA CASUS ÇIKTI
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

HAMANEY'E FARS HÜKÜMDARLARI BİLE İMRENİR OLDU

HAMANEY'E FARS HÜKÜMDARLARI BİLE İMRENİR OLDU
2019-07-29 10:00:47


Borzou Daragahi Şiire ve edebiyata ilgi duyan çocuk, kendisini büyük şehirlerin akla dayalı hayatına bağlanmış genç bir adam olarak buldu. Ama sofu bir din adamı olan babası hiçbirine izin vermezdi.Fiziki kötü muamelede bulunan zorba baba, ikinci oğlunun ülkeyi sarsan siyasi ve entelektüel hararetten uzakta, dini okula kayıt olarak Tanrı'nın yolundan gitmesinde ısrarcıydı.Ağabeyi büyük şehirdeki hukuk kariyerini sürdürerek babasına meydan okurken, uysal ve gözlüklü genç adam babasının taleplerine boyun eğdi. İran'ın Meşhed kentinde geçen çocukluğunu ve dini okul cüppesi giymesi sebebiyle diğer çocukların alay konusu olma hikayesini bizzat kendisi anlatmıştı.Ancak İran'ın dini lideri Ali Hamaney, sonunda babasının kısıtlamalarını aşmanın kendine özgü yolunu bulacaktı.Gerçek doğum gününün Nisan ayında olduğunu belirtmesine karşın, resmi kayıtlara göre geçen hafta Ali Hamaney 80 yaşına girdi.Hamaney ayrıca geçen ay, 8 yıllık İran cumhurbaşkanlığının ardından neredeyse gönülsüz olarak üstlendiği İran'ın liderliği görevinde 30. yılını doldurdu. Görev süresi boyunca 6 ABD başkanı, 6 İngiliz Başbakanı ve 4 Suudi Kralı eskitti. Ortadoğu'da sadece Umman Sultanı Kabus bin Said el Said iktidarda daha uzun kaldı.Bu zaman zarfında Hamaney, etrafındaki bölgeyle beraber ülkesini emsalsiz biçimde değiştirdi. Bugünün Ortadoğusu birçok yönden Hamaney'in Ortadoğusu.St. Andrews Üniversitesi'nde İran tarihi alanında çalışan Ali Ensari, "Hamaney şimdi kendi ofisinde Fars hükümdarlarının imreneceği bir siyasi otoriteye sahip" diyor.
"Hiçbir modern Fars hükümdarının hayal dahi edemeyeceği ölçekte bir dini otoriteye sahip. Her şeyde son söz onun."
Bilim insanları, Hamaney'i modern İran'ın mimarı olarak görüyor. Dini liderliği devraldıktan sonra, kendi inisiyatiflerinin ve zayıf yönlerini düşmana karşı kullanma yeteneğinin yanı sıra diğerlerinin yanlış adımlarından istifadeyle ülkenin bölgedeki nüfuzu çoğunlukla büyüme gösterdi.Dini lider hakkında bir kitap yazmakta olan Washington merkezli bilim insanı Mehdi Haleci, "Hamaney'i 'kurumların adamı' diye adlandırıyorum" diyor. "Çünkü bugün bildiğimiz haliyle İran'ın kurumları onun buluşları".İran Devrim Muhafızları ya da İDM'ye bugün sahip oldukları gücün yatırımını yapan Hamaney'di. Cumhurbaşkanlığının yetkilerini zayıflattı, ülkenin seçilmiş kurumlarını denetleyen çeşitli konseyler kurdu ve bunları şekillendirdi. Şah döneminde başlayan nükleer enerji programını sürdürme kararını ve İDM'yi uluslararası bir ağ yaratma yoluna sevk eden de oydu.Şimdi kendi ofisinde ve Fars hükümdarlarının imreneceği bir siyasi otoriteye sahipYüzlerce kültürel, sosyal, ekonomik, politik, askeri kurum yarattı ve Şii din adamlığını yeniden kurarak Ortadoğu ve Güney Asya'ya kadar yayılan kadim bir ağı Tahran'ın vesayetinde etkili bir güce dönüştürdü.Haleci "En büyük başarılarından biri, dini kurumu bütünüyle modernize ve bürokratize ederek yeniden yapılandırmak" diyor.
“İran'daki din adamlarının ve Ortadoğu'daki [Şii] dini ağın doğasını değiştirdi.”
Bunların tümünde temel motivasyonu, yetenekleri ve referanslarını şüphe duyarak küçümseyen güçlü figürlere içerlenmesiydi. Hamaney'in sıklıkla "küresel kibir" diye tanımladığı ABD, kendisini başarısız gören güçler listesinde yalnızca en büyük olanı.Dini lidere yakın kimselerle kapsamlı görüşmeler gerçekleştiren Haleci, "Dünya düzeni ve İran'ın asla tam olarak takdir edilmediği fikrine dair takıntıları, kendisi hakkındaki daha derin varoluşsal takıntıdan kaynaklanıyor" diyor.Hamaney'in yetişkinliğe adımı, II. Dünya Savaşı'nı ve Başbakan Muhammed Musaddık'ın milliyetçi hükümetini deviren ABD destekli darbeyi izleyen büyük kargaşa zamanında, 1950'lerin ve 1960'ların İran'ında gerçekleşti.Hükümetin devrilmesi Şah Muhammet Rıza Pehlevi'nin iktidarını güçlendirirken, öte yandan da tüm bir nesil boyunca iktidarına karşı çıkan solcular ve İslamcılar türetti. Bir din adamının oğlu olarak Hamaney'i her iki çevre de cezbetmekle birlikte, hiçbirinden tam bir kabul görmedi.Haleci "Edebiyat çevrelerine yanaştı, şiir ve sanatı seviyordu ve kendisini asla tipik bir din adamı olarak tanımlamadı" diyor.
"Sorun şu ki, eğer din adamı cübbesi giyiyorsanız, entelektüeller sizi kendilerinden biri olarak kabul etmez. Din adamı çevrelerine gidip de Hamaney'in konuştuğu gibi konuşursanız, onlar da sizi kabul etmez."
O dönem İran'ın entelektüel çevrelerindeki Amerikan karşıtlığından derinden etkilenen Hamaney, bugüne kadar buna tutunmaya devam etti.Sonuçta İran'ın 1979 devriminin lideri Ayetullah Ruhullah Humeyni'nin destekçileri arasına katılırken, hiçbir zaman en belirgin ve güçlü yardımcılarından ya da önde gelen meşalelerinden biri olmadı. Başından beri, siyasetle dinden çok daha fazla ilgileniyordu.Dünya pratik olarak büyük egemen güçler tarafından yontuluyor ve bu güçler kendilerini dünyanın efendileri olarak görüyor.


Bu haber toplam 820 defa okundu


YAZARLAR

Ger?? Duymayan Kalmas? Kalemiyet.Com