Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
SİYASETİN BARONLARINDAN ÖZTIRAK AİLESİ
YUNANİSTAN'IN  PONTUS İDDİASI
VAKIFLARIN MALLARI İADE EDİLDİ
VAN'DA PKK VEFA GÖNÜLLÜLERİNİ KATLETTİ
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

FUKARANIN ÖLÜSÜNE BİLE ADALET YOKTUR

FUKARANIN ÖLÜSÜNE BİLE ADALET YOKTUR
2019-04-20 09:54:32


 
Soma'da 301 Fukaranın göçük altında kalmasından sorumlu olan birisi dört buçuk yıl sonra tahliye edildi. Adalet Fukaranın ölüsünü bile önemli saymadı. Ocak sahibi olan, her işçi için ortalama beş gün yatmış oldu. Bu kararın sahipleri de muhtemelen kendilerini adalet dağıtıcısı gördükleri gibi çevrelerindeki insanlarda onları "adalet dağıtıcı" diye görüyorlardır. Bari bu işleri adalet adına yapmamış olsalardı o bile teselli nedeni olabilirdi.

Manisa'nın Soma ilçesinde 301 madencinin yaşamını yitirdiği faciayla ilgili davanın temyiz başvurusunu inceleyen mahkemenin kararı onayıp Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan’ı tahliye etmesi tepkilere neden oldu.
Soma aileleri avukatlarından Can Atalay, “Soma’da 301 kişinin ölümü karşısında Can Gürkan 15 yıl ceza aldı. En fazla 5 yıl 6 ay yatacaktı. 4.5 yıl sonra tahliye kararı verildi. Alp Gürkan ise beraat etti. Dosyadaki bütün sanıkların bundan sonra maden sektöründe ruhsat alarak çalışması mümkün hale getirildi. Bunun hukukla vicdanla en ufak bir ilgisi yoktur. Karara itiraz edeceğiz. Adalet istemeye devam edeceğiz” dedi. Kararın ‘Soma katliamı’nı, basit bir kaza haline getirmeye yönelik adım olduğunu öne süren Atalay, “Diğer tüm deliller bir an için göz ardı edilse bile, projeler işçilerin göz göre göre ölüme gönderildiğini gösteriyor” diye konuştu. Faciada bir oğlunu ve 2 damadını kaybeden Tahir Kilinç ise tepkisini “Ben araba kullanırken birine çarpsaydım ve aşağı yukarı bu cezayı alırdım. Karar vahimdir” diye tepki gösterdi.
 
Soma isyanı

 
Can GürkanÖZEL: HER CANA 5 GÜNCHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan’ın ölen her bir madenci için yalnızca 5 gün cezaevinde kaldığını belirterek, “Bugün artık yüreklerin kuruduğu gündür” dedi.MADENCİLİĞE DEVAMSOMA’da 301 madencinin yaşamını yitirdiği faciayla ilgili beşi tutuklu 51 sanıklı davanın temyiz başvurusunu inceleyen İzmir Bölge Adliye Mahkemesi Ceza Dairesi, Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği kararı oy çokluğuyla onayıp, 15 yıl hapis cezasına çarptırılan Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan’ı önceki gün tahliye etmişti. Ayrıca Gürkan’ın 3 yıl süreyle maden ocağı işletme icrasından yasaklanmasına dair yerel mahkeme kararı kaldırılmıştı.‘KARARI TANIMIYORUZ’MANİSA’nın Soma ilçesinde maden faciasında yakınlarını kaybedenlerin oluşturduğu Soma 301 Madenciler Derneği üyeleri, maden şirketinin yönetim kurulu başkanı Can Gürkan’ın tahliye edilmesi kararına tepki gösterdi. Madenci Heykeli önünde toplanan dernek üyeleri ve avukatlar, Gürkan'ın tahliye kararını protesto etti. Soma 301 Madenciler Derneği Başkanı İsmail Çolak, tahliye kararının yakınlarını kaybeden bütün madenci ailelerini derinden yaraladığını belirterek, "Bu adil bir karar değildir, bu adalet değildir. Bu kararı tanımıyoruz” dedi. (AA)


Bu haber toplam 406 defa okundu


YAZARLAR

Ger?? Duymayan Kalmas? Kalemiyet.Com