Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
ÇİN KATLİAMLARINA DEVAM EDİYOR
FATMA TEYZE İSVEÇ'TE 30 YILLIK HÜKÜMETİ DEVİRDİ
HER FEDAKARLIĞI YAPARIZ
EZAN YİNE CHP'YE BÜYÜK DERT OLDU
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

İSTANBUL'UN MARATON GÜNÜNDE: 38. MARATON

İSTANBUL'UN MARATON GÜNÜNDE: 38. MARATON
2016-11-14 06:55:26


Vodafone 38. İstanbul Maratonu bu yıl, "15 Temmuz şehitleri için koşuyoruz" sloganıyla düzenlendi. “Kahramanlar Koşusu” adı altında gerçekleştirilen ve yüzbinlerce vatandaşın katıldığı halk koşusu ise, renkli görüntülere sahne oldu. 100’e yakın şehit yakını ve gazi koşucu 93 metrelik Türk bayrağıyla köprüyü geçti.    


 
Fatih Özkanoğlu
 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Spor AŞ tarafından düzenlenen Vodafone 38. İstanbul Maratonu'nun bu yıl “Kahramanlar Koşusu" adı altında gerçekleştirilen halk koşusu, renkli görüntülere sahne oldu. “15 Temmuz şehitleri için koşuyoruz" sloganıyla düzenlenen etkinliğin halk koşusunun startı, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, İstanbul Valisi Vasip Şahin ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından Altunizade'den verildi. Bakanlar Kılıç ve Kaya ile Vasip Şahin ve Kadir Topbaş, halk koşusunda vatandaşlarla birlikte yürüdü.ONBİNLERCE KİŞİ YÜRÜDÜHalk koşusu etabına vatandaşların ilgisi büyük olurken, onbinlerce kişi Asya'dan Avrupa'ya yürüyerek geçti. Ellerinde Türk bayraklarıyla organizasyonda yerlerini alan katılımcılar, 8 kilometrelik parkurda, Altunizade'den başlayıp, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nü geçerek, Dolmabahçe'de finiş noktasına ulaştı. Yüksek katılım nedeniyle bu etabın startı 3 kez ayrı ayrı verildi. 100'e yakın şehit yakını ve gazi koşucu 93 metrelik Türk bayrağıyla köprüyü geçti.

 

RENKLİ GÖRÜNTÜLER OLUŞTUHalk koşusunda yer alan vatandaşlar, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü üzerinde renkli görüntüler oluşturdu. Altunizade'den 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ne inen vatandaşlar, burada durarak bol bol hatıra fotoğrafları çektirdi. Köprü üzerinde doğum günü kutlaması gerçekleştirilmesi ve vatandaşların manzaranın keyfini çıkararak kahvaltı yapmaları dikkati çekti. Bazı vatandaşların köprü üzerinde tavla oynadıkları da görüldü. Öte yandan, gelin ve damat kıyafetleriyle 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ne gelen bir çift de dikkati çekti. Çiftin, geçen yıl yapılan Vodafone 37. İstanbul Maratonu'nda tanıştıkları ve gelecek hafta evlenecekleri, bu nedenle de etkinliğe bu şekilde katılma kararı aldıkları bildirildi.

 


Maraton havadan görüntülendi
Internet Haber Merkezi / IHA


Maraton havadan görüntülendi15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde binlerce kişinin katıldığı 38. Vodafone İstanbul Maratonu havadan görüntülendi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından "15 Temmuz şehitleri için koşuyoruz" sloganıyla düzenlenen Vodafone 38. İstanbul Maratonu, bu sabah start aldı. İsmi bu yıl “Kahramanlar Koşusu" olarak değiştirilen maratona binlerce vatandaş katıldı. Renkli ve ilginç görüntülere sahne olan maraton havadan görüntülendi. Köprü üzerinde şehit ailelerinin taşıdığı 93 metrelik Türk bayrağı ise seyrine doyumsuz bir manzara oluşturdu.
ŞEHİT YAKINLARI BULUŞTUKahramanlar Koşusu'nda, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde şehit edilen vatandaşların yakınları da yer aldı. Şehit yakınları, koşuların startının verilmesinin ardından dev Türk bayrağıyla 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nü geçip, Zincirlikuyu Kavşağı'da buluştular. Katılımcılar, burada FETÖ'ye aleyhine sloganlar attı. Şehitlerin anısına saygı amacıyla bu yıl koşu start noktalarında tabanca yerine seyyar kornalar kullanıldı.ÇOK SAYIDA KURULUŞ KATILDIOrganizasyonun bu etabında, çok sayıda kurum, şirket, dernek ve sivil toplum kuruluşu da yer aldı. Katılımcı gruplar, ellerinde sosyal mesajlar içeren pankartlarla 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nü geçti.

 

Erkeklerde Kiplagat kadınlarda BarsosioMaratonun profesyoneller için olan ve 15 Temmuz Şehitler Köprüsü gişelerinin yaklaşık 250 metre gerisinden başlayan ve Sultanahmet Meydanı'nda sona eren 42 kilometre 195 metrelik kısmında da büyük çekişme yaşandı. Dünyanın dört bir yanında gelen profesyonel atletler birincilik için yarıştı. Maratonda erkeklerde birinciliği Azerbaycanlı Evans Kiplagat alırken, Etiyopyalı Shura Kitata Tola maratonu ikinci, Kenyalı Peter Kiptoo Kiplagat ise üçüncü oldu. Kadınlarda ise birinciliği Kenyalı atlet Agnes Barsosio kazandı. Maratonda erkeklerde ve kadınlarda birinci olan Kiplagat ile Barsosio, ellişer bin dolar para ödülünün sahibi oldu.TÜRKLERDE EN İYİ GİRMALEGESSE
Maratonda erkeklerde Türkiye adına en iyi dereceyi Etiyopya asıllı milli atlet Mert Girmalegesse elde etti. Bekir Karayel ise 2.22.31'lik derecesiyle 8. oldu. Kadınlarda Türkler sıralamasında birinciliği elde eden Esma Aydemir, genel sıralamada 4. oldu.

 

Darbeyi bastırdı maratonda koştuDarbe kalkışmasının bastırılmasında önemli rol üstlenen İstanbul İl Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan da maratona katıldı. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği Çalışkan bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi. Darbe girişimi sırasında askerlere vatandaşlarla birlikte karşı koyduklarını söyleyen Çalışkan "15 Temmuz birlik ruhunu her ortama taşıyacağız" dedi. Engelleri aştılarMaratonda yarışan Bağcılar Belediyesi Engelliler Atletizm Takımı sporcuları, erkekler ve bayanlar kategorisinde ilk üçü paylaştı. Maratona erkekler kategorisinde katılan Ömer Cantay birinciliği, Birol Kamar ikinciliği, Semih Görkem Kıyar da üçüncülüğü elde etti. Bayanlar kategorisinde start alan engelli sporcular Hamide Kurt birinci, Zübeyde Süpürgeci ikinci, Zeynep Acet de üçüncü oldu.


Bu haber toplam 812 defa okundu


YAZARLAR

Ger?? Duymayan Kalmas? Kalemiyet.Com