Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
CEZAYİR'E KARŞI FRANSIZ KÜSTAHLIĞI
DÜNYA UYGUR TÜRKLERİNİN FERYADINI DUYMALI
ERDOĞAN İLE PUTİN'İN SOÇİ ZİRVESİ
AŞIYA KARŞI OLANLARIN MİTİNGİ
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

DÖNEMİN SAVCILARI KIZAĞA ALINDI

DÖNEMİN SAVCILARI KIZAĞA ALINDI
2014-12-31 11:00:07


Dönemin savcıları17 ve 25 Aralık darbe girişimlerinin icracısı Cumhuriyet Savcıları Zekeriya Öz, Celal Kara, Muammer Akkaş ve Mehmet Yüzgeç, ‘yargı erkinin nüfuz ve itibarına zarar verdikleri’ nedeniyle haklarındaki soruşturma sonuçlanıncaya kadar HSYK 2. Dairesi'nce görevlerinden uzaklaştırıldı| Osman Özgan,Cihat Arpacık | 


Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 2. Dairesi, 17-25 Aralık darbe girişiminin baş aktörleri hakkında önemli bir karara imza attı. Daire, Cumhuriyet Savcıları Zekeriya Öz, Celal Kara, Muammer Akkaş ve Mehmet Yüzgeç’in haklarındaki soruşturma sonuçlanıncaya kadar görevden uzaklaştırılmasına karar verdi. Karar, 5’e 2 oy çokluğuyla alınırken, açığa alınan savcıların maaşları 3’te 1’i kesilecek. Hakim ve savcılar hakkındaki şikayetleri karara bağlayan HSYK 3. Dairesi, savcılar hakkında inceleme izni vererek, müfettiş görevlendirmişti. 

3. DAİRE AÇIĞA ALINMALARINI İSTEMİŞTİ

Müfettişlerin raporunda, 4 savcının “Kusurlu, uygunsuz hareket ve ilişkileriyle mesleğin şeref ve nüfuzuna ve saygınlığına zarar verdikleri” vurgulanırken, meslekten ihraç istemişti. Raporu inceleyen 3. Daire, soruşturma açılmasına karar verdi. Daire kararı, HSYK 2. Dairesi’ne gönderdi. 3. Daire tarafsızlıklarını yitirdiklerini belittiği 4 savcının “soruşturmanın selameti açısından” görevden uzaklaştırılmalarını da talep etti. HSYK 2. Dairesi, ilgili dosyayı gündemine aldı. 3. Daire’nin talebini değerlendiren 2. Daire, 4 savcının “görevden uzaklaştırılmasına” karar verdi. Karar, 5’e 2 oy çokluğuyla alındı. Karara, idari yargıdan HSYK’ya giren Mahmut Şen ile Yargıtay’dan HSYK’ya seçilen Mustafa Kemal Özçelik muhalif kaldı. 

YARGININ İTİBARI ZEDELENDİ

Karara gerekçe olarak ise HSYK Kanunu’nun 77. maddesi gösterildi. Söz konusu maddeye göre, “Hakkında soruşturma yapılan hakim ve savcının göreve devamının, yargı erkinin nüfuz ve itibarına zarar vereceğine kanaat getirilirse, HSYK’ca geçici bir tedbir olarak görevden uzaklaştırılmasına karar verilebilir.” Bu maddeye göre, Öz, Kara, Akkaş ve Yüzgeç’in göreve devamının yargı erkinin nüfuz ve itibarına zarar vereceğine kanaat getiren 2. Daire, savcıları açığa aldı. 

MAAŞLARI AZALACAK

Kararın kendilerine tebliğinin ardından savcılar görevlerinden el çektirilecek. Savcılar maaş almaya devam edecek ama kesinti olacak. Buna göre 4 savcı, maaşlarının 3’te 2’sini alabilecek. 2. Daire ayrıca, 4 savcı hakkında adli soruşturma yapılması için kovuşturma izni de verebilecek. Öte yandan, görevden uzaklaştırılan savcıların 2. Daire’nin bu kararına itirazı bulunuyor. 2. Daire’nin itirazı reddetmesi halinde, tekrar itiraz edilmesi durumunda da konu, HSYK Genel Kurulu’na taşınacak. 

PARALEL DİRENİŞ...

Savcılar hakkında, soruşturma tamamlanana kadar görevden uzaklaştırılmalarına ilişkin tedbir kararına, HSYK 3. Dairesi üyelerinden Ahmet Berberoğlu, Şaban Işık ve Kerim Tosun’un muhalif kaldığı öğrenildi. Söz konusu üyeler, karara imza atmadığı için 4 savcıyla ilgili soruşturma dosyasıyı görüşülmek üzere 2. Daire’ye gönderilemedi. Soruşturma dosyası gönderilmediği için 2. Daire, savcılarla ilgili kovuşturma izni veya ihraç kararı uygulayamıyor. Ancak, 2. Daire, soruşturmaya konu savcılarla ilgili resen tedbir kararı da verebiliyor. HSYK 2. Daire Başkanı Mehmet Yılmaz, 4 savcıyla ilgili verilen karara ilişkin, “Kararımız, savcıların yaptıkları görevleri nedeniyle değil, hukuken davranmaları gereken şekilde davranmamaları, soruşturmaları Ceza Muhakemesi Kanunu’nun kurallarına uygun ve tarafsız yürütemedikleri kanısına varıldığı için verildi” dedi.


Dosyaları çok kabarıkSoruşturma tamamlanana kadar HSYK tarafından görevden uzaklaştırılan savcılarla ilgili suçlamalar ise şöyle:

ZEKERİYA ÖZ: 

- 19 Aralık 2013'te İstanbul Emniyeti'ne yeni atanan polisleri tehdit etmek- 17-21 Ekim 2013 tarihlerinde eski Başsavcı Vekili Ali Güngör ile birlikte ailece Dubai'ye tatile gitmek, 20 bin 259 dolarlık faturayı Ali Ağaoğlu'na ödetmek- İmara aykırı bir otel ve cafe sahipleri için Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir'den ricacı olmak, isteği yapılmayınca Demir hakkında soruşturma açmak- Kendisine bağlı savcıların yürüttüğü soruşturmalarla ilgili Başsavcıya bilgi vermemek- İzinli ve raporlu olduğu dönemlerde yurt dışında olduğu halde, göreve başladığı şeklinde bildirimde bulunmak- 2009-2013 arasında geliri ile gideri üzerinde yapılan bilirkişi incelemesinde 294 bin TL fark olması ve mal beyanında bulunmamak.CELAL KARA: 

- Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Barış Güler ve Rıza Sarraf'a savunma hakkı vermedi- Soruşturmaya ilişkin delilleri toplamadan ve şirket ortaklık oranları araştırılmadan, sadece 'kuvvetli suç şüphesi'ni göstererek şüpheliler ile ortak oldukları şirketlerin tüm mal varlığına el konulmasını istemek- CMK 135.madde uyarınca tanıklıktan çekinebilecek kişilerin dinlenmesi yasak olduğu halde, Rıza Sarraf ile eşi Ebru Gündeş ve Muammer Güler ile oğlu Barış Güler arasındaki konuşmaları dinletmek- Yasa ve iç düzenlemelere aykırı olarak Başsavcıya bilgi vermemek- Yasa ve genelgelere aykırı olarak soruşturmaları UYAP'a kaydetmemek.MUAMMER AKKAŞ:

- Polis fezlekesi ve telefon dinlemeleri dışında, bilgi ve belge temin etmeden, ihale dosyaları getirtilmeden ve bilirkişi raporları aldırılmadan gözaltı kararı istemek- Soruşturma dosyasını yeterince incelemeden ve eksiklikleri gidermeden, CMK 128. maddedeki şartların oluşmadığını dikkate almadan şüphelilerin tüm malvarlıklarına el konulması talebinde bulunmak- Telefon dinlemeleri için yasal süreler dolduğu halde boşluk bulunan dönemlerde de telefon dinlemesine izin vermek, mahkeme kararı olmaksızın dinleme yapılmasına imkan sağlamak- Dinleme kararlarının uzatılması taleplerini nöbetçi hakimler yerine, nöbetçi olmayan hakimlerden almak- Yasa ve iç düzenlemelere aykırı olarak Başsavcıya bilgi vermemek- Soruşturmanın gizliliğine riayet etmemek, bazı belgeleri basına sızdırmak- İzin almadan İstanbul Adliyesi önünde basına bildiri dağıtmak - Yasa ve genelgelere aykırı olarak soruşturmayı UYAP'a kaydetmemek.MEHMET YÜZGEÇ: 

- Başka bir savcı tarafından bir yıl önce başlatılan ve 'örgüt bulunmadığı' gerekçesiyle kendisine gönderilen soruşturma evrakını 15 gün gibi kısa bir sürede inceleyip, dosyaya vakıf olmadan 17 Aralık 2013'te operasyon yapmak, kolluk kuvvetinin inisiyatifi ile hareket etmek- Yasa ve iç düzenlemelere aykırı olarak Başsavcıya bilgi vermemek. 


Bu haber toplam 7056 defa okundu


YAZARLAR

Ger?? Duymayan Kalmas? Kalemiyet.Com