Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
TANSU ÇİLLER
ASIRLARI AŞAN HAYAL GERÇEK OLDU
HABER EN SON KUZEY KORE'YE ULAŞIR
ZAMAN'DA YAZDIĞINA PİŞMAN OLMUŞ
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

TÜRKEŞİN KÜRTÇE DERGİSİ

TÜRKEŞİN KÜRTÇE DERGİSİ
2013-10-15 10:34:50


 Türkeş’in Kürtçe dergisi Kon Q, X, W’yi 34 yıl önce kullandıTürkeş’in Kürtçe dergisi Kon Q, X, W’yi 34 yıl önce kullandı 
Fethiye Belediye Başkanı’nı Kürtçe tabela astığı için partiden ihraç eden MHP, kurucusu Alparslan Türkeş’in talimatıyla çıkan Kürtçe dergi ‘Kon’u unuttu. 1979’da çıkan dergide ‘Dersim katliamından’ CHP sorumlu tutuluyordu.

 Kürtçe-Türkçe karışık bayram mesajı yüzünden MHP’nin kesin ihraç istemiyle disipline verdiği Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatçi’nin, ‘Türkeş de Kürtçe dergi çıkarttırmıştı” sözleri üzerine gözler meşhur gazeteye çevrildi. Ocak 1979’da bizzat Alparslan Türkeş’in talimatıyla Doğu ve Güneydoğu’da ‘Kon’ adıyla aylık gazete çıkarıldı. Gazetenin, poşulu ve tüfekli bir adamın yer aldığı kapak resmi ve “Doğu’ya uzanan emperyalist elleri kıracağız” başlığı nedeniyle bölgedeki solcu gruplar arasında sol tandanslı dergi zannedilerek büyük rağbet gördüğü, ancak gazetenin ikinci sayısının çıkmasına sıkıyönetim komutanlığının izin vermediği ortaya çıktı. Kürtçe yazıların yer aldığı dergide Q X,W gibi harfler de kullanıldı de Kürtçe başlık da atıldı.Solcular yanlışlıkla kapıştıAlparslan Türkeş’in, 1977 seçimlerinden sonra talimatıyla hazırlanan ‘oba- çadır’ anlamına ‘Kon’ isimli gazete Ocak 1979 yılında yayımlandı. Türkeş’in sağ kolu Kürt asıllı ülkücü Ali İhsan Bacalan tarafından yönetilen gazete bölgede ağırlığı bulunan aşiret üyelerince de desteklendi. Resim ve yazı nedeniyle solcu grupların gazeteyi sol tandanslı zannederek yoğun ilgi gösterdiği ancak gazetenin ikinci sayısının çıkmasına sıkıyönetim komutanlığının izin vermediği belirtiliyor. Bölgedeki ülkücü Kürt siyasetçileri PKK’nın hedefi haline getiren gazetenin yöneticilerinden Abdurrahman Öncel yurtdışına çıkarken Vedat Güldoğan İzmir’e yerleşmek zorunda kalıyor. Öncel ailesinden iki genç ise söz konusu dönemde Urfa’da Kon Gazetesi’ni dağıtırken PKK’lılarca öldürülüyor.Dersim katliamı CHP’nin işiKon gazetesi giriş yazısında, yüzlerce yıldır hür yaşayan milletin, komünizm ve bölücülük tehlikesi ile karşı karşıya bulunduğu, milletin uçuruma sürüklenmek istediği iddia edilirken, ‘Doğulu kardeş!’ hitabı dikkat çekiyor. “Alevisiyle Sunnisiyle Türkmeniyle Kürdüyle bütün canlar bir olsun” şiarı altında yayınlanan Kon’da Tunceli ili Dersim olarak geçerken, Dersim İsyanı’nın bastırılmasında kardeş kanı akıtılması ve Dersimlilerin açlık ve sefalete itilmesinden CHP suçlanıyor. Kürt aydın ve ileri gelenleri, dini kanaat önderlerinden alıntılar yapılarak Kürtlüğün, dilin, Aleviliğin tarihsel kökenlerine iniliyor.Maraş olayları katliamdırÜlkücü Kürt siyasetçiler Abdurrahman Öncel, Ali İhsan Balaban’ın da yazılarının da bulunduğu gazetede Kahramanmaraş olaylarından “katliam” olarak bahsediliyor. 16 sayfadan oluşan dergide ‘CHP Doğu’da ne yapmak istiyor’, Maraş’ta ne yapılmak isteniyor’ gibi güncel konulara ilişkin makalelere yer veriliyor.Dayıka Zero’nun hikayesiDerginin 14. Sayfasında Hasan Kayıhan’ın kaleme aldığı “Dayıka Zero” (Zero Ana) hikayede, oğlu Pışar için mahpus olmuş Zero Ana’nın hikayesi anlatılırken bir halk türküsü olan “Delilo Delilo Destane” ise Kürtçe ve Türkçe karışık olarakyayınlandı. Türküde Demokratikleşme paketiyle yasağın kaldırılması amaçlanan X,W gibi harflerin kullanılmış olması da dikkat çekiyor. 
 


Etiketler:
Bu haber toplam 2053 defa okundu


YAZARLAR

Ger?? Duymayan Kalmas? Kalemiyet.Com