Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
CEZAYİR'E KARŞI FRANSIZ KÜSTAHLIĞI
DÜNYA UYGUR TÜRKLERİNİN FERYADINI DUYMALI
ERDOĞAN İLE PUTİN'İN SOÇİ ZİRVESİ
AŞIYA KARŞI OLANLARIN MİTİNGİ
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Ermeniler Rusya'dan aldıkları askeri destek ile Hocalıda katliam yaptı

Ermeniler Rusya'dan aldıkları askeri destek ile Hocalıda katliam yaptı
FHA-Selami Saygın: Rusya, ABD ve Batının eliyle güçlenen Ermenistan, sadece Karabağ’a değil, bütün bölgeye saldırmışlardır.
2013-06-12 17:46:27


FHA-Tarihçi Yazar Selami Saygın ile Medyanın ve dünya politikasının görmek istemediği, Ermenistan’ın 1992 yılında Hocalıda Müslüman Türk halkına yaptığı mezalimi konuştuk. Selami Saygın, Ermenistan bağımsızlığını ilan ettikten sonra, batı güçlerinden almış olduğu her türlü yardım ile Hocalıda katliam yaptığını söyledi. BATILI DEVLETLER ERMENİSTANA HER TÜRLÜ YARDIMI YAPTILAR 1991’de Azerbaycan ve Ermenistan’ın bağımsızlığını ilan etmelerinden sonra taraflar SSCB olmaksızın doğrudan kendi aralında bölge için çatışmalarını sürdürdü. Ancak çok geçmeden Ermenistan’da üstlenen yeni Rus yönetimi birliklerinin çatışmalarda Ermenilerin tarafını tuttuğu onlara her türlü askeri malzemeyi verdiği görüldü. Rusya bu çatışmalarda doğrudan Ermenistan’a askeri ve diğer konularda destek verirken ABD ve diğer batılı ülkelerde Ermenistan’a her türlü siyasi ve ekonomik desteği verdiler. Böylece güçlenen Ermenistan saldırılarını arttırdı yalnızca Dağlık Karabağ bölgesini değil, Karabağ bölgesinin tümünü işgal etmiş oldu. 25/26 Şubat 1992’de ise Dağlık Karabağ bölgesinde Hocali’ye saldıran Ermeni güçleri burada savurmasız 630 Müslüman Türk’ü acımasızca katletti. Katledilenlerin 63’ü çocuk, 106’sı kadın, 70’i ise ileri derecede yaşlı idi. 1275 kişi yaralandı. 150 kişiden ise bir daha hiç haber alınamadı. ERMENİSTAN BM’LERİN UYARISINA UYMADI 9 Mayıs 1994’ten itibaren taraflar arasında ateşkes sağlandı. Ermenistan Dağlık Karabağ’dan başka Azerbaycan topraklarının % 20’sini daha işgal etti. Savaş içinde ve sonrasında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Ermenistan’ın işgal ettiği toprakları boşaltması için (822-855 gibi) defalarca kararlar aldı. Bu kararları hiçbir yaptırımı içermiyordu. Dolayısı ile Ermenistan’ı caydırıcı hiçbir etkisi olmadı. Azerbaycan bu duruma nasıl düştü? Bir defa SSCB döneminden dolayı Ermenistan askeri konularda daha hazırlıklıydı. Benzeri bir hazırlık Azerbaycan’ın yoktu. Ermenistan’daki Rusya askeri birlikleri fiilen çatışmalara katılarak Ermenistan’a destek vermişti. Oysa Azerbaycan’ın böyle bir desteği de yoktu. Ermenistan yönetimi Azerbaycan’a göre daha istikrarlı idi. Ermenistan’da bir yönetim çatışması savaş boyunca yaşanmadı. Buna karşılık Ermenistan saldırılarının arttığı bir esnada Azerbaycan’da peş peşe askeri darbeler yaşandı. Aradan 20 yıl geçmesine rağmen Ermenistan işgallerinden vazgeçmedi. Belli ki bu işgaller Büyük Ermenistan için yapılan işlerdi. Ermenistan’ın Azerbaycan’dan gördüğü desteğin bir benzerini Azerbaycan Müslüman komşuları olan İran ve Türkiye’den gör(e)medi. Azerbaycan’da tesis edilen hanedanlık yönetimi de Azerbaycan’ın iç direncini büyük ölçüde azaltmış oldu. 

AZERBAYCAN ERMENİSTANIN YAPTIĞINI YAPSAYDI Belki şu sorunun cevabı Azerbaycan’da yaşanan Müslüman Hıristiyan çatışmasını açıklayıcı olabilir: Ermenistan’ın yaptığını Azerbaycan yaparak, Ermenistan topraklarının % 20’sini işgal etseydi, işgal bölgesindeki halkın bir kısmını katledip geri kalanın tehcir etseydi BM Güvenlik Konseyi böyle yaptırımı olmayan aciz kararlar alabilir miydi? Azerbaycan işgalindeki bölgeleri 20 yıl boyunca böyle rahat bir şekilde elinde tutabilir miydi? Açıktır ki dünya egemenleri kendilerinden yana ve kendi işbirlikçilerinin saldırılarını desteklemekte, hatta el altından teşvik edip ödüllendirmektedir. Müslümanların aleyhine dünyaya düzen vermeye çalışmaktadırlar. Buna karşılık Azerbaycan’ın bu büyük acısı ne Müslüman komşularında, ne Orta Asya’daki Türk devletlerinden ne de diğer İslam ülkelerinden ciddi bir yakınlık, dayanışma görmemiştir. Üstelik Azerbaycan yönetimi topraklarının işgalcisi Ermenistan’a her alanda destek olan Rusya ile her zaman iyi ilişkilerini sürdürmeye çok istekli olmuştur. 

AZERBAYCAN ADALETLİ YÖNETİMİ İSLAM’A SAĞLAYABİLİR Dağlık Karabağ’dan Türk nüfusu tümüyle diğer işgal bölgelerindense büyük ölçüde tehcir edilmiştir. Fili bir durum oluşmuştur. Savaşla kaybedilen toprakların müzakereler yoluyla elde edilemeyeceğini de geçen 20 yıl göstermiştir. Bütün Müslümanlara bu konuda sorumluluk düşebilir ama en büyük sorumluluk Azerbaycan yönetimine ve halkına düşmektedir. Azerbaycan yönetimi baskıcı tutumunu terk etmedikçe, özgürlüklerin önünü açmadıkça, İslam ile kavgalı görüntüsünü terk etmedikçe Azerbaycan’ın üçte biri kadar olan Ermenistan karşısında ki onur kırıcı bu yenilgiden kurtulması kaybedilen toprakların geri alınması mümkün olmayacaktır. İçerde dayanışma ancak adaletli bir yönetimle, İslam’a olan bağlılıkla temin edilebilir. Bu dayanışmanın ortaya çıkaracağı güçle ciddi bir hazırlıkla işgal bölgelerini geri almak mümkün olabilir. Zalimlerin heykellerinin çoğaltılması kayıpları telafi etmek bir yana yeni kayıpların da işareti olabilir.Bu haber toplam 7680 defa okundu


YAZARLAR

Ger?? Duymayan Kalmas? Kalemiyet.Com