Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
CEZAYİR'E KARŞI FRANSIZ KÜSTAHLIĞI
DÜNYA UYGUR TÜRKLERİNİN FERYADINI DUYMALI
ERDOĞAN İLE PUTİN'İN SOÇİ ZİRVESİ
AŞIYA KARŞI OLANLARIN MİTİNGİ
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

E-Reçete Rahatlığı

E-Reçete Rahatlığı
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı ve eski Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Fatih Acar, e-reçete uygulamasıyla eczanelerin 20 ayrı işlemden kurtulduğunu söyledi.
2013-02-25 10:50:22


 Acar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, uygulamaya 15 Ocak 2013 tarihinde geçildiğini hatırlatarak, yeni süreci her gün titizlikle takip ettiklerini belirtti.

 

Söz konusu uygulamanın kağıt israfının önlenmesine ciddi destek sağladığını dile getiren Acar, daha önce kurum ünitelerine getirilen koliler dolusu evraka artık gerek kalmadığını ifade etti. Acar, Türkiye açısından uygulamanın çok önemli bir gelişme olduğuna dikkati çekerek, bu konuda Avrupa'daki birçok ülkenin Türkiye'yi uygulamada örnek alacağını tahmin ettiklerini söyledi.

 

Sistemin genel olarak oturduğunu ifade eden Acar, ''15 Ocak'ta geçtiğimiz uygulamayla 110 bin civarında doktorumuz şifresini aldı. Genel olarak sistem tamamen oturmuş durumda. Herhangi bir sıkıntımız yok'' dedi.

 

Eczanelerdeki işlem azaldı

 

Acar, söz konusu sistemin doktorlar ve eczacılar açısından büyük kolaylıklar sağladığını vurgulayarak, şunları kaydetti:
 ''Daha önceden eczanelerimiz hasta geldiğinde 26 ayrı işlemi, bilgi işleme girmek zorundaydı. Ama şu anda bütün ilaçlar, yazılı olarak geldiği için sadece 6 işlemde bu iş bitiriyor. Reçete'nin, e-reçete olarak yazılması da bu alandaki suiistimalleri tamamen ortadan kaldırıyor.
Biz kurum olarak her gün hangi doktor, ne kadar reçete yazmış görebiliyoruz. Gün sonunda istediğimiz bilgileri rahat bir şekilde alıp, analiz ediyoruz. Bu alanda yaşanan olası suiistimallere anında müdahale etmiş oluyoruz.''


AA


Etiketler: e reçete
Bu haber toplam 7610 defa okundu


YAZARLAR

Ger?? Duymayan Kalmas? Kalemiyet.Com